İmplant Tedavisi


 

Kaybedilen dişlerin yeniden kazandırılması amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen, vida şeklindeki yapay köklere DENTAL İMPLANT denilmektedir.

Günümüzde kullanılan dental implantların neredeyse tamamı titanyum esaslıdır çünkü titanyum kemik dokusu ile uyum sağlayabilen bilinen en doku dostu materyaldir.

 

İmplant Nedir?

İmplant kısaca, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.
İmplant doğal dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlayan en iyi alternatiftir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla elde edilmektedir. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.
 
Bugün implantlar diş hekimliğinin 21. yüzyıldaki en önemli gelişmesidir. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Dental implantlar; diş eksikliklerinde hastayı dişsizlikten kurtarmak , ideal form,fonksiyon ve estetiği sağlamak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyum alaşımlı yapay diş kökleridir.Titanyum vücut dokularıyla etkileşime girmediği ve kuvvetlere karşı dirençli bir materyal olduğu için implant malzemesi olarak kullanılır.İmplantların , doğru teşhis, doğru planlama ve doğru uygulama ile başarısızlık oranı yok denilecek kadar azdır.Ve ömürleri hastanın ömrüyle eşdeğer olabilecek kadar uzundur.

 

Tek diş eksikliğinde komşu dişlere hiç dokunmadan  , herhangi bir diş kesimi yapmadan estetik bir şekilde dişsizlik giderilebilmektedir.

Çoklu diş eksiklerinde uzun köprülere ve ya hareketli protezlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.Takılıp çıkarılabilir protezlerin tüm dezavantajlarını yok eder.İdeal şartlarda estetik ve yeme konforu sağlar. Çekilmiş diş bölgelerinde kemiğin incelmesini ve küçülmesini engellediği için yaşla birlikte  artan dudak çevresi çöküntü ve kırışıklıkların oluşmasına engel olur.

Tek bir implantın cerrahi yapım süresi ortalama  8-10 dk dır.Cerrrahi sırasında hastamız herhangi bir acı ya da sızı hissetmez.Operasyon sonrası 1-2 gün hafif sızılar olabilir , şiddetli ağrılar genelde görülmez.Çoğunlukla 5 gün kadar antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.1 Hafta sonra dikişler alınır.İmplantların iyileşme ve kemikle daimi kaynaşma süresi ise ortalama 2,5 aydır.Bu süre boyunca hastamıza geçici protezler kullandırabiliriz.Süre bitimini takiben  hastamızın daimi protezleri yapılır.Protez yapımı hassas fakat hastamız için sıkıntısız bir süreçtir.

Eskişehir İmplant Merkezi Tedavi 

 

İmplant Nedir?